Yulaf Kepeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Yulaf Kepeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yulaf kepeği, buğdaygiller ailesine ait, otsu bir bitki türüdür. İçeriğinde çözülebilir lifler bulunur. Çözünebilir lifler sağlık için oldukça faydalıdır. Kan şekerini düzenleyici, kolesterolü düşürücü, mide ve bağırsağı aktif şekilde çalıştırıcı etkisi vardır. Yulaf kepeği günlük beslenme listelerinde yer verilmeyen, özellikle kahvaltılarda tüketimi diğer ülkelere göre ülkemizde hiç yaygın değildir. Yulaf diğer tahıl ürünlerine göre oldukça yüksek değerlerde posa içerir. Aynı zamanda çinko, manganez, demir, tiamin, folat, niasin, E vitamini ve B grubu vitaminleri bakımından mükemmel bir kaynaktır. Betaglukan yulaf kepeğinin bünyesinde bulunan çözünür life verilen isimdir.

Ülkemizde Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinde yetiştirilen yulaf kepeği Haziran ayı ile çiçek vermeye başlar. Bitki çiçek vermeye başladığında ve taneleri oluşmadan kesilmeye başlanır. Kesme işlemi bitkinin yerden bir karış üstünden yapılır. Kesildikten sonra bitki demetlenerek kuruması için asılır. Kuruyan bitki incecik kıyılarak muhafaza edilir. Yulaf kepeği içeriği sayesinde vücut için son derece faydalıdır. Başta obezite olmak üzere birçok hastalığa karşı şifa amacıyla tüketilebilir.

Yulaf Kepeği Nasıl Tüketilir?

Yulaf kepeğinin içerisinde yer alan betaglukan su ile birleştiğinde jel kıvamına ulaşır. Bu jel sağlık için inanılmaz bir reçetedir. Yulaf kepeğinin içinde yer alan betaglukandan yani çözünür liften günde 3 gram alabilmek için günlük 3 porsiyon yulaf kepeği tüketilmelidir. Yulaf kepeği tüketiminin vücut için herhangi bir zararı yoktur. Yetişkinlerin günde 30 gr kadar lif tüketmesi normaldir ve sağlık bu oranlar ile olumlu yönde etkilenir. Yulaf kepeği, yoğurt, süt, meyve suyu ya da çorbalara ilave edilerek tüketilebilir. Ayrıca krep, ekmek gibi hamur işleri yapımında kullanılarak tüketilebilir. Ünlü bir diyet programı olan Dukan diyetinin vazgeçilmez besinidir ve yerine koyulabilecek bir besin bulunmamaktadır. Kolesterol ve diyabet hastalığı olan ve tıbbi tedavi gören kişiler için yulaf kepeği kesinlikle ilaç yerine kullanılmamalıdır. Tüketimden önce bu hasta grupları mutlaka doktorları ile görüşmelidir.

Yulaf Kepeğinin Faydaları Nelerdir?

Kolesterolün Düzenlenmesi: Betaglukan adlı madde kanda kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olan bir maddedir. Bu madde kanda kolesterol oranını düzenleyerek, dolaylı yollardan kalp krizi riskini en aza indirir. Gün içinde 3 gr betaglukan tüketimi kolesterol seviyesinin yaklaşık %10 düşmesini sağlar. LDL yani kötü huylu kolesterolün kontrol altında olması genel sağlık durumu için önemlidir. Yulaf kepeği beslenme listelerine eklenerek vücuda alınan betaglukan midede çözünerek jel kıvamına ulaşır. Midede oluşan jel mide ve ince bağırsakta safra asidini kontrol altına alır ve dışkı yolu ile dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu durum karşısında karaciğer tekrar safra üretebilmek için kanda bulunan kolesterolü kullanır. Bu sayede vücutta kolesterol seviyesi azalır.

Tokluk Hissi: 25 gr yulaf kepeği ortalama olarak 7 gr betaglukan içerir. Eczanelerde yulaf kepeğinin sıkıştırılması ile elde edilen 3'er gramlık poşetler halinde hazırlanmış ürünler %100 doğaldır ve beslenme desteği olarak gönül rahatlığı ile kullanılabilir. İçeriğinde yer alan yüksek orandaki lif bağırsak ve mide fonksiyonlarını düzenleyici etkiye sahiptir. Bu durum kişinin uzun süre açlık hissetmemesine ve kilo kontrolü sağlamasına yol açar.

Kan Şekerini Düzenler: Yulaf kepeği içeriği sayesinde şeker hastaları için de mükemmel bir besin kaynağıdır. İçeriğinde yer alan betaglukan adlı madde bağırsaklarda hızla emilen karbonhidratı jel kıvamındaki yapıda hapseder ve bu sayede vücutta şeker emilimi azalır. Bu durumda vücuda fazladan insülin gerekmez. Özellikle Tip2 diyabet hastalarında yulaf bakımından zengin bir belenme menüsü kan şekerini ayarlamak için faydalı olur. Kahvaltıda kan şekerini ayarlayan yulaf tüketimi gün içinde kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur.

Bağırsak ve Mide Sağlığını Korur: Yulaf kepeğinin bünyesinde barındırdığı betaglukan adlı çözünür lif, mide ve bağırsakta jel kıvamına ulaşarak safra asidinin bağlanmasını sağlar. Bu sayede şeker emilimi gecikir. Dolayısı ile sindirim sistemi ve bağırsak sağlığını korur.

Yulaf Kepeğinin Diğer Faydaları Nelerdir?
  • Yulaf kepeği stres, uyku problemleri ve sinir sistemi zayıflığına karşı faydalıdır.
  • Adet döneminde çoğu kadının maruz kaldığı ağrı ve şikâyetleri hafifletici etkisi vardır.
  • Vücuda enerji veren özellikte olan yulaf kepeği, özellikle gebelik döneminde, ağır aktiviteler ile uğraşanlarda ve çocuklarda oldukça faydalı bir besin türüdür.
  • Guatr hastalığına karşı iyileştirici özeliği vardır.
  • Kas ve kemik yapısını kuvvetlendirir.
  • Zihinsel ve bedensel yorgunluğa karşı iyi gelir.
  • Saç, cilt ve tırnak sağlığı için faydalıdır. Diş sağlığının da korunmasını sağlar. Yulaf bitkisinin sap kısmı saç bakımı için kullanılabilir. Saçların daha güçlü ve sağlıklı görünmesini sağlar. Güneş ışığı, düzleştirici gibi ürünlerin saçlarda yarattığı olumsuz etkiyi ortadan kaldırır.
  • İdrar söktürücü özelliğinin yanı sıra hazımsızlığa karşı da iyi gelir.
  • İştahsızlığa, odaklanamama sorununa karşı faydalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yulaf Ezmesi Zayıflatırmı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yulaf Ezmesi Zayıflatırmı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yulaf Unu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yulaf Unu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yulaf Kepeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yulaf Kepeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori?

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori?

Yulaf Ekmeği Tarifi ve Malzemeleri

Yulaf Ekmeği Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Yulaf Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yulaf Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Yulaflı Omlet Tarifi ve Malzemeleri

Yulaflı Omlet Tarifi ve Malzemeleri