Yulaf Unu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Yulaf Unu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yulaf unu, çok faydalıdır. Yulaf strese iyi geliyor. Her dem genç kalmak, günün yorgun temposunu yorulmadan yaşamak istiyorsanız yulaflı yiyecekler yemelisiniz. Çinliler yulafın zindelik verici özelliklerini binlerce yıl önce keşfetmişler. Antik Romanlılar yulafı enerji depolamak için sofralarından eksik etmemişler. Savaşçı Vikingler efsanevi fiziki güçlerini yulaf ezmesi ile hazırlanan " porridge" adlı kahvaltılık yiyeceğe borçlu olduklarını sık sık dile getirmişler. Bitkisel protein de denilen yulafta bol miktarda protein, lipid, lif, mineral, tuzlar, vitaminler ve B gurubu vitaminleri bulunuyor. Yulaf, pek çok derdin devası olan bir tahıldır. İnsanlar düzenli olarak tükettiğinde vücudu tazeleyip adeta yeniden yapılandırıyor. Yüksek dozdaki enerji verici özellikleri nedeniyle sınavlara hazırlanan öğrencilerin zihnini açıyor. Bebek bekleyen anne adaylarına, sporculara, soğuk havalarda çok üşüyenlere, sık sık hasta olan küçük çocuklara, büyümekte olan çocuklara ve nekahat dönemindeki hastalara birebir iyi geliyor.

Yulaf ya da ununu kullanmak, hücrelerde enerji taşınmasında, dokulara kan aracılığı ile oksijen transferinde ve zarar gören yaşlı hücrelerin yenilenmesinde son derece etkili oluyor. Ayrıca zehirli kurşun, kadmiyum ve krom gibi ağır metallerle birleşip bu maddelerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Moskova Üniversitesi bilim adamları, yulafın çok değerli bir kocakarı ilacı olmaktan öte gerçek bir sağlık iksiri olduğunu belirtiyor. Rusların uzun yıllardan bu yana kurşun zehirlenmelerine karşı yulaf unu kullandıklarını ifade ediyorlar.

Yulaf piyasada un, ezme, yulaf tanesi, yulaf ekstresi (Özü), müsli ve kahvaltı gevreği satılıyor. Un halindeki yulaf ile ekmek, tatlı ve tuzlu hamur işi çeşitleri hazırlayabilirsiniz ya da köftelere ilave edebilirsiniz. Kahvaltı gevreği şeklinde ılık süte ilave ederek yiyebilirsiniz. Ezme şeklinde yulafla değişik muhallebiler yapabilirsiniz. Yulaf unu ile güzel krepler hazırlayabilirsiniz. Çocuklar için de çok sağlıklı bir lezzet olur. Yulaf ekstresi ile sağlıklı banyolar yapabilirsiniz. Güne iyi başlamak için sütle karıştırıp yulaf müsli yiyin. Öğle öğünlerinde besleyici, doyurucu ve aynı zamanda hafif yulaf köftesi (5 çorba kaşığı un 5 çorba kaşığı yulaf unu, 1 yumurta ve tuzu karıştırıp kızgın yağa atıp kaşık kaşık ilave ederek kızartın) yiyebilirsiniz. Akşamları rahat bir uyku çekmek isteyenler için faydalıdır. Kadifemsi bir cilde kavuşmak için banyo suyuna yulaf tanesi ilave edin.

Yatmadan önce yulaflı çay içmeniz sağlık deposu demektir. " Yulafın kimlik kartı " Yulaf oldukça kalorili bir tahıldır. 100 gramında 390 kalori bulunur. Oysa aynı miktarda pirincin kalorisi 354 kalori, makarnadaki ise 346 kalori bulunuyor. Bol miktarda nişasta içerdiği için değerli bir karbonhidrat kaynağıdır. Yulaf, kasları tazeleyen "lisina" denilen bir protein içeriyor. Bu protein sinirlerin işlevini düzenliyor ve yüksek dozda B gurubu vitaminleri içeriyor. Yulaf iyi yağlar açısından çok zengindir. Yulafın içinde 'okolik asit' denilen yağlar vardır. Bu yağlar, sinir hücrelerinin düzenli bir şekilde işlemesi için son derece yararlıdır. Ayrıca değerli bir magnezyum içerdiği için enerji deposudur. Ayrıca yulaf sinir zayıflığı, stres ve uykusuzluğa iyi geliyor. Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Vücudu, kas ve kemikleri güçlendiriyor. Dişler üzerinde olumlu etkisi görülmüştür. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu ve iktidarsızlığa iyi geliyor.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yulaf Tohumu Ekimi ve Bakımı

Yulaf Tohumu Ekimi ve Bakımı