Yulaf Samanı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Yulaf Samanı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yulaf Samanı, çok sıcak olmayan ve yarı kurak alanlara yetiştirilmektedir. Otsu bitki türleri arasında bulanan yulaflar genel olarak yeşil iken hasat edilerek kurutulması sağlandıktan sonra farklı yöntemeler ile tüketilmektedir. Birçok hastalıklara şifa kaynağı olan yulaf samanı ile ilgili bazı dikkat edilmesi gerekenlerde mevcuttur. Bunların başında ilk olarak kurutulmaya ayrılan veya hazır olarak alındığı zaman ise renginin sarımsı olmamasına dikkat ediniz. Aynı şekilde kurutmaya ayırdığınız otsu bitki olan yulaf samanını da çok kurutmadan güneş ışınlarına maruz kalmasına izin vermeden yeşil iken kurutulmasını sağlayın. Evet bu şekilde yulaf samanlarını kuruttuktan sonra birçok hastalıklarda şifa olması amacıyla tüketebilirsiniz. Yulaf samanı birçok hastalıklara şifa olmasının yanında başlıca rahatsızlıklarda alternatif tıpta genel olarak uzmanlar tarafından direkt olarak tüketilmesi vurgulanmıştır.

Yulaf Samanı Fayda Sağladığı Rahatsızlıklar

Yulaf samanı genel olarak içeriğinde bulunan yüksek miktarda kalsiyum ve mineraller bakımından zengin içeriğinden kaynaklı olarak ve aynı zamanda B vitamini başta olmak üzere vitamin değeri bakımından da yüksek olması ile solunum rahatsızlıkları, kemik hastalıkları, cinsel rahatsızlıklar vb. Gibi birçok hastalıklarda etkili şifa kaynağıdır. Bundan dolayı, bizde başlıca yarar sağladığı rahatsızlıkları maddeler halinde açıklayacak olursak;
  • Bronşit; Yulaf samanı bronşit rahatsızlıklarında genel olarak en büyük yarar sağladığı hastalıkların başında yer almaktadır. Genel olarak bronşit hastalığını kısaca gözden geçirecek olursak; Bronşit rahatsızlığı solunum yolları ve özellikle akciğerde bulunan iltihaplanmalara bağlı olarak gerçekleşir. Bundan dolayı, bu iltihaplar (Virüsler) vücuttan atılması için yulaf samanı körü veya çayını kullanarak bu virüslerin hem çoğalmamasını hem de direkt olarak vücuttan atılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Beyaz Lekeler; Yulaf samanı beyaz lekeler, son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda halk dili tabiri ile olan beyaz lekeler ve tıpta ki ismi ile "vitiligo" olarak belirtilen ve deri üzerinde beyaz lekelerin oluşmasını tetikleyen rahatsızlık için uzmanlar tarafından yulaf samanı körü veya çayını tüketilmesini şiddetle tavsiye etmektedir.
  • Kemik Erimesi; Yulaf samanı kemik erimesi bir diğer şifa kaynağı olunan rahatsızlıktır. Özellikle yaşın ilerlemesi ile ve en çok kadınlar da gerçekleşen kemik erimeleri için başlıca şifa kaynağıdır. Yulaf samanı kemik erimesi ile aynı zamanda sık sık gerçekleşen kramplar ve diğer kemik rahatsızlıklarında oldukça etkilidir. Genel olarak yulaf samanı içeriği bakımından kalsiyum ve mineral gibi etkenlerin bileşimi sayesinde birçok kemik hastalıklarında uzmanlar tarafından önerilmektedir.
  • Testosteron Rahatsızlıkları; Yulaf samanı testosteron gibi kadın ve erkeklerdeki yumurtalara bağlı olarak gerçekleşen rahatsızlıklarda uzmanlar tarafından kullanılması önerilmektedir. Genel olarak yumurtaları istek yönünden tetiklemesi ile sağlıklı bir cinsel hayatı sunmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori?

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori?

Yulaf Lapası Tarifi ve Malzemeleri

Yulaf Lapası Tarifi ve Malzemeleri

Yulaf Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yulaf Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Yulaflı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Yulaflı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Yulaf Besin Değerleri Nedir?

Yulaf Besin Değerleri Nedir?

Güncel

Yulaf Ezmeli Kek Tarifi ve Malzemeleri

Yulaf Ezmeli Kek Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Yulaflı Elmalı Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri

Yulaflı Elmalı Kurabiye Tarifi ve Malzemeleri