Yulaflı Ekmek Tarifi ve Malzemeleri
22 Haziran 2024

Yulaflı Ekmek Tarifi ve Malzemeleri

Yulaflı Ekmek Nedir?

Yulaflı ekmek, ekşi mayanın tadını ve kokusunu barındıran, gününüzü zinde geçirmek ve enerjik olmak adına sofranıza ayrı bir tat katabilecek bir ekmektir. Bu tariften yaklaşık olarak 675 gramlık 2 tane orta boy yulaflı ekmek çıkmaktadır. Taş ekmeği tekniği ile yapılacak yulaflı ekmek, tamamen ekşi maya kullanılarak hazırlanmıştır.

Yulaflı Ekmek Malzemeleri

  • 400 gram ekşi maya
  • 90 gram yulaf unu
  • 700 gram çift yelek un
  • 400 ml su
  • 1 yemek kaşığı tuz (Ekşi maya akışkan olduğu için su ayarını tekrar gözden geçirebilirsiniz)

Yulaflı Ekmek Nasıl Yapılır?

Ekşi maya, bir gün önceden aktif hale getirilerek kullanıma hazırlanır. Ön mayada önceden uygun bir kaba tüm malzemeler eklenir ve tahta spatula yardımıyla kuru bölge kalmayıncaya kadar güzelce karıştırılır. Üzeri duş bonesi ile kapatılır ve bir gece boyunca bekletilir.

Ön maya hazırlandıktan sonra asıl mayanın hazırlanmasına başlanır. Unların tamamı ve ekşi maya karıştırma kabına konularak düşük devirde karıştırılır. Ardından bu karışıma karıştırma devam ederken yavaşça su dökülür. Hamur, 4 dakika boyunca mikserde yoğrulur ve 15 dakika boyunca dinlenmeye bırakılır.

Dinlenmiş hamurun üzerine tuz ilave edilerek 10 dakika daha karıştırılır. Ardından tezgâh üstüne alınarak 2-3 dakika daha elde yoğrularak topan şekli verilir. Elastik ve plastik kıvamını alan hamur, zeytinyağıyla hafifçe yağlanmış olan kabartma kabına alınır.

Önce su, ardından ekşi maya ve en üste unlar birbirine değmeyecek şekilde karşılıklı köşelere tuz konularak hamur programında çalıştırılır.

Hamur elde en az 15-20 dakika boyunca yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dakikalık yoğurmanın sonunda ilave edilmeli ve ardından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar 15 dakika boyunca yoğrulmalıdır.

Ekşi maya aktifleşmeden önce, taş ekmek tekniğine benzer bir şekilde kabartma kabına alınır ve üstü kapatılan hamur, 2 katına çıkana kadar bekletilir. Bu süre, ortam sıcaklığına göre 1-2 saat arasında değişmektedir.

2 katına ulaşmış olan hamur, kabarma kabından çalışma tezgâhına ya da silikon mata alınır. Kesme bıçağı yardımıyla 2'ye bölünerek tartılır ve istenilen ağırlıklara bölünür. Hamura topan şekli verilir. Şekil almış hamur, son kabarmasını yapacağı un elenmiş kalıplara, ek yerleri yukarıya gelecek şekilde konulur. Son kabarma için de iki katına çıkması beklenir. Bu süre 1-2 saat sürmektedir.

Ortam sıcaklığına uygun bir şekilde hamurun kontrolü yapılır. Kontrol için hamurun üstüne hafifçe bastırılması yeterlidir. Basılmış olan yer hemen doluyorsa, hamur henüz yeteri kadar kabarmamış demektir. Çok sıcak ortamlarda hamurun 2 katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiğinde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek olacaktır. Aşırı soğuk ortamda bu süre biraz daha uzayabilmektedir.

Pişirme işleminden 30-35 dakika önce fırının en alt kısmına ızgara üstüne ekmek taşı konularak ısı 230 dereceye ayarlanır.

Fırın yeterince ısındıktan sonra, hamur fırına sürülmeden fırının kapağı açılır ve su püskürtücü yardımıyla 15-20 kez kenarlara da gelecek şekilde su püskürtülür. Hamur, fırına verilmeden önce unlanmış olan kürek üstüne alınır, keskin bir bıçak ya da jilet ile uygun bir şekilde çizilerek fırın taşına konulur. 15 dakika boyunca 230 derecede, ardından 30-40 dakika boyunca 200 derecede pişirilir. İlk 10 dakika boyunca fırının duvarlarına birkaç sefer bolca su püskürtülür. İlk 15-20 dakika sonrasında ekmekler fırın içinde yer değiştirir ve homojen bir pişme sağlanır. Altından tok bir ses gelince pişmiş demektir ve dışarıya alındığında ızgarada soğutulur. Yulaflı ekmek hazır.

Afiyet olsun.

Yulaflı Ekmek Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yulaf Ezmeli Kek Tarifi ve Malzemeleri

Yulaf Ezmeli Kek Tarifi ve Malzemeleri

Yulaflı Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Yulaflı Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Yulaf Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Yulaf Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Yulaf Samanı Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yulaf Samanı Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yulaflı Bisküvi Tarifi ve Malzemeleri

Yulaflı Bisküvi Tarifi ve Malzemeleri

Yulaflı Puding Tarifi ve Malzemeleri

Yulaflı Puding Tarifi ve Malzemeleri

Yabani Yulaf Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yabani Yulaf Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yulaflı Süt Tarifi ve Malzemeleri

Yulaflı Süt Tarifi ve Malzemeleri

Yulaf Unu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yulaf Unu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yulaflı Poğaça Tarifi ve Malzemeleri

Yulaflı Poğaça Tarifi ve Malzemeleri

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori?

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori?